Asgari Ücret Modern Köleliktir

Bugün sosyal medyada dolanırken aşağıdaki fotoğrafla karşılşatım. Bunu hazırlayan kişinin bunu ironi amacıyla yaptığını düşündüm. Zira eğer Nobel’de Matematik alanında ödül olsaydı bu arkadaş koşulsuz bu ödülü kazanırdı.

Kölelik; tüketinceye kadar hizmet edeni tamamlayınca bir kenara atılabilmektir… Kölelik tarih boyunca yaşanılan çağa, coğrafyaya, duruma , ihtiyaçlara göre şekillenmiştir. Insan medeniyeti kadar eski ve hatta toplumsal kabul görmüş bir olgudur..

Kölelik bir mülk olarak, dışsal bakımdan yarı-insan yarı-hayvan bir varlık olarak da kategorize edilmiştir.Kölelik devam etmektedir. Sadece biçim değiştirmiştir.

Söz hakkı bulunmamaktadır. İtiraz edememektir.Yarımlığı zayıflığı sunmaktadır. Efendisinin elini tutarak ayağa kalkmayı getirmektedir.

Hürriyeti sahibinin azat etmesine bağlıdır. Güce boyun eğişin adıdır. Rıza ve şükür telkiniyle beraber kölelik içselleşmektedir.

Her ikisinde de insan iktisadi olmayan bir zora tabi tutulmaktadır. Şiddet, tehdit, işkence gibi yollar kullanılarak çalıştırılarak emeğine el konulmaktadır.

Gönüllü kölelik, biat, kişiliksizleştirmedir. İnsanın “gönüllü köleliği”, toplumun “sessiz itaat”e teslim olmasıdır. Ayrıca kayıt dışını da unutmamak gerekmektedir.

Korku üreterek, korku satarak, uzun saatler, kötü koşullar, sağlıksız ortamlar, şiddet dolu ilişkiler kural haline gelmektedir.

Peki asgari ücret neden bir modern kölelik düzenidir?

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu 2018 yılında fitre tutarını 19 Lira olarak belirledi. Yani bir kişinin bir günlük asgari tutarda karnını doyurabilmesi için gerekli miktar 19 Lira. Yani 2 Kişilik çocuksuz bir aile için günlük zorunlu ihtiyaç 38 liradır. Yani bu iki kişilik aile sadece yemek ihityaçlarını karşılamak için ayda 1140 Liraya ihtiyacı vardır. 2018 Yılında asgari ücret 1603 Lira asgari ücret alan bir ailenin elinde 463 lira kalmaktadır. Elektrik, Su, Kira ve diğer giderlerin hiç birisi bu hesap içerisinde yoktur. Yani sistem ölmeyecek kadar yemek verir ve özgür köleleri oluruz.

Birde emeklilik mevzusu var ki özeti şu; ölene kadar hizmet et.