Ben Ölene Kadar

Caminin birinin çay ocağında oturuyoruz Rizeli bi hacı abi ile, polisaj işi yapar oğullarıyla beraber küçük bi dükkanı var sanayide… içeri bir kadın girdi, hocaya müsaitseniz bir sorum var dedi ve Hoca efendi dışarı çıktı.. 3 oğlum var bebe yaşta, kocamı geçen ay kaybettim, kiramı , çocukların geçimi komşu yardımı ile anca, anam babam gariban , koca tarafı zaten kayıp , Samsun’a köye gidecem , mümkünse beni gönderin demiş.. Hacı abi tuttu elimden , mücahid abi , hele şu hanımı bi takip et araştır, sonucu bildir bana dedi..

Kadın, 30 cm penceresi ile güneşi görmeyen tek odalı , betondan bi delik tuvalet niyetine, tüp üstünde şu kaynatıp çocuk yıkayan, buzdolabısını hacı ablaya aç bak dediğimde ise, buzdolabının çalışmadığını, yerde hali yerine , caminin sediri olan, çocukların altını patışka bez ile bağlayan biri duvar şu almaktan yemyeşil olmuş.. mahalle full gariban zaten, yinede komşuları üç beş idare etmişler , yemek taşımışlar, elektrik su ödenmiş..

Rizeli hacı abiye verdim istihbaratı.. bana maaş kartını verdi, alışveriş yap doldur dolabı, bebeklere bez mama ney ihtiyaç varsa al ,, kadını cuma günü benim Doblo ile bırakırız otogara, sen ayarlamaya yap dedi..

Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra kadını cuma günü aldık otogara bıraktık,.. kadın çok mutlu idi, ağlıyordu.. hacı abi kızdı, ağlama kızım, bu rabbimin merhameti dir.. bak çocuklar korkuyor , dedi.. kadına çıkardı maaş kartını verdi , anana babana da bak kızım , bunun şifresi 0571 , ben ölene kadar senindir… Ben öldükten sonrasını bilmem dedi..

Kadının oğulları liseli olmuş, biride üniversiteli, maşallah..samsun dan geçen sene hacı abi ye 10 günlüğüne kalmaya geldi 3 oğlanda.. gerçi her yaz geliyorlar.. hacı abi bi ara ağır hasta idi, üniversiteli olan delikanlı, hacı abiyi asansör arızalarınca binada, 5 kat sırtında aşağıya indirip çıkarmış götürmüş 1 hafta boyunca..

Çocuklar muhabbet ederken , dikkatimi çekti… Hacı baba, diyorlar…

Bu yaz kartı teslim etmiş çocuklar, biz hem okuyup hem çalışıyoruz, demişler.. hacı babaları almamış kartı, ben ölene kadar sizde dedim, benim canımı sıkmayun , demiş, samanalevi gibi yine parlamış çocuklara..

Hacı abi sen öldün 87 bana geliyor ki en az bir 10 torun da Samsun dan görürsün, gibime geliyor biiznillah…

PAYLAŞALIM HERKES OKUSUN