Erdoğan’ın Seçim Zaferi Hediyesi 5 GB – 5000 dk

1 ay boyunca geçerli olacak, 20 kişiye gönderirseniz ücretsiz dakika, SMS ve internet kazanabileceğinizi belirten direk olarak Telefonunuza, sanki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gönderilmiş gibi gelen “Cumhurbaşkanımızın hediyesi 1 ay boyunca geçerli 5 gb internet kazanmak için bu mesajı 20 kişiye gönder.” tarzında mesajların hiçbiri gerçeği yansıtmamaktadır.

Şundan emin olun, o mesajı 20 kişiye değil, 200000 kişiye gönderseniz dahi hiçbir zaman o beklediğiniz internet, dakika hediyesi size gelmeyecek..

“Erdoğanın hediyesi. 1 ay boyunca geçerli. 20 kişiye gönder, 1000 dakika 1000 SMS 5 GB internet kazan. Ben inanmadım denedim ve oldu.” şeklindeki mesajlar kesinlikle doğruyu yansıtmamaktır. Lütfen bu gibi mesajlara dikkat edelim, azıcık mantıklı davranalım.

“Cumhurbaşkanımızın hediyesi 1 ay boyunca geçerli 5 GB” mesajı gerçek mi?

Bu tür “Cumhurbaşkanımızın hediyesi..” mesajlarına scam, yani aldatmaca diyoruz. Scam mesajlarının hiçbiri gerçeği yansıtmaz, ya o anki yaşanan bir olay üzerinden prim yapılma amaçlı, ya da verilen linklere tıklamanızı sağlayarak para kazanma amaçlıdır.

Yani scam mesajları gönderenlerin amacı sizi kullanmaktır.. Kullanıcılardan ricamız, kendinizi kötü niyetli kişilere kullandırtmayın. Böyle mesajlar alırsanız, direkt olarak silin ve arkadaşlarınızı da bu sahtekarlıklara karşı uyarın.

Ayrıca WhatsApp için de gönderilen bu tür mesajlar var, bir kaç kelime ile örneklendirmeye çalışırsak, “WhatsApp ücretli oluyor. Bunu 10 kişiye gönderirsen WhatsApp ücretsiz olacak.” gibi benzeri mesajlarda aslını yansıtmamaktadır. Buna benzer mesajlara karşılık, mantık çerçevesinde düşünüp öyle davranılmalıdır.