Kim Ölür?

 

“Kim Ölür” adlı soruya ilk defa LinkedIn’de gezerken denk gelmiştim. Sorunun altına çeşitli büyük şirketlerde çalışan ve/veya öyle gözüken(!) birkaç yüz kişi yorum yapmış. Durum böyle olunca ben de dikkatimi topladım, alıcılarımı soru harici çevreye kapattım, iyice odaklanıp cevabı bulmaya çalıştım. Aslında önce sorunun net bir cevabı yok gibi gelmişti bana.

Elbette fizikçiler daha iyi açıklayacaklardır; ama soruda sürtünme kuvveti, yolun uzaklığı, rüzgârın etkisi, adamın gücü, yuvarlak taşların ağırlığı ve çapı, yerçekimi kuvveti vs. aklınıza gelebilecek her türlü kavram, soruyu yanıtlayacak kişiden mahrum bırakılmış.

Sadece eşit aralıklı çizgiler verilmiş. Bu sebeple şartlar değiştikçe durum da değişebilir diye düşünüyorum ki aşağıda verecek olduğum cevaplar da o yönde. Yine de çok ayrıntıya girmeden, düz mantıkla düşününce benim yanıtım C ve D olmuştu.

Zaten D banko, çünkü ister aralıkları hesaplayın, ister cetvelle ölçün, isterseniz de göz kararı hesaplayın (biraz sıkar) topun D‘ye her türlü “dolu” olan tarafının geldiğini anlayabilirsiniz.

blank

Ayrıca biraz olsun ağırlığı ve kazandığı hız ile tahterevalliyi oynatacağından C‘deki adam da ölür demiştim. Tabii, bunlar benim cevabımdı. Hangisi doğru, siz karar verin.

Birde şu var 🙂

blank